Psychoterapia czy ustawienia systemowe? Co wybrać?
Już wiesz – chcesz coś zmienić w swoim życiu, z czymś się zmierzyć.
I masz dylemat: skorzystać z psychoterapii, czy pójść na Ustawienia Systemowe?
CO MOŻE DAĆ CI PSYCHOTERAPIA?
(czyli regularne spotkania najczęściej raz na tydzień; może być krótko i długoterminowa)
Możesz się wygadać, przed kimś , kto cię wysłucha i zrozumie (wielu z nas baaaardzo tego potrzebuje)
Masz terapeutę. Człowieka który Ci towarzyszy i wspiera. Jeśli potrzebujesz – możesz zadzwonić, spotkać się z nim.
W terapii możesz poruszać wiele wątków i obszarów. Tematy mogą być związane z rodzicami, związkiem, dziećmi, sobą, pracą itd. Można się skupić na tym, co na dany moment najważniejsze, zajmując się nimi po kolei.
Terapeuta może pomóc Ci określić czego chcesz i jak krok po kroku to osiągnąć.
Zmiany następują stopniowo i są rozłożone w czasie. Daje to szansę dobrego wcielenia w życie tego, co uzyskałaś/eś na terapii.
Emocje. Dzięki terapii możesz nauczyć się jak je rozpoznawać, wyrażać i zmieniać, np. lęk w spokój i pewność.
Możesz nabyć konkretne umiejętności, takie jak sposób rozmawiania ze swoim partnerem lub dzieckiem, asertywność itd.
Psychoterapia wymaga systematycznego spotykania się. Przez pewien czas staje się elementem życia. Wymaga zaangażowania po obu stronach. Jest więc też wzajemnym zobowiązaniem klienta i terapeuty.
Jeżeli więc masz poczucie, że jest wiele rzeczy w Twoim życiu z którymi chcesz sie zmierzyć, potrzebujesz wsparcia i czasu – psychoterapia może być dobrym rozwiązaniem.
Jak zjeść całego słonia?
Po kawałku.
CO MOGĄ DAĆ CI USTAWIENIA?
Ustawienia to bardzo silne, głębokie doświadczenie wglądu, które pokazuje ukryty porządek i możliwe kierunki rozwiązań.
Nie pracujemy tu na poziomie emocji czy psychicznym, ale na poziomie systemowym, rodzinnym, a niektórzy mówią (w tym sam Bert Hellinger) , że praca ta dokonuje się na poziomie duchowym.
Zmiana na tym poziomie, uruchamia zmiany w wielu innych obszarach.
Zajmujemy się wybranym przez Ciebie tematem bądź kwestią. Mało słów dużo znaczeń.
Czasami zdarza się, że samo wykonanie ustawienie może rozwiązać problem. Jednakże jeśli oczekujesz, że tak się stanie, że ustawienie zrobi coś za Ciebie – jesteś w błędzie. Ustawienie może być znaczącym krokiem ku rozwiązaniu, ale to co dalej – zależy od Ciebie.
Nie można sterować ustawieniem. Rolą prowadzącego jest jedynie podążanie z szacunkiem i zaufaniem za tym, co się wyłania. Nigdy nie można z góry przewidzieć, do czego ustawienie doprowadzi, co pokaże. Odpowiedź pojawia się z tzw. „wiedzącego pola”, które wykracza daleko poza klienta. Hellinger określił taką postawę jako działanie „bez zamiaru i bez lęku”.
W psychoterapii pracujemy z mechanizmami obronnymi, które są okularami, filtrami przez które postrzegamy świat. Ustawienia pozwalają zobaczyć kawałek rzeczywistości, całkowicie pomijając te filtry. Dlatego mają taką siłę.
Paradoksalnie, przeciwnie niż w psychoterapii, to co się pojawiło w ustawieniu, nie powinno być potem analizowane, obgadywane ani omawiane. Zostawiamy to w ciszy…
– i to jest bardzo znacząca różnica między obiema metodami.
Ustawienie wykonuje się raz na jakiś czas… Nie za często.
Ustawienia mogą bardzo skutecznie wspierać psychoterapię. Prowadząc terapię, czasami wykonuję Ustawienia. To, do czego dochodzi się przez wiele miesięcy, można zobaczyć w ciągu dziesięciu minut. Jednakże obraz który pojawi się w ustawieniu, powinien być inspiracją, a nie przedmiotem analizy.
Jeśli jesteś gotowy zmierzyć się z jakimś ważnym tematem, albo utkwiłeś gdzieś I chcesz ruszyć do przodu – Ustawienia mogą Ci pomóc.
TRZECI DROGA: ŁĄCZENIE OBU METOD
Są kwestie w których pomocne dużo bardziej będą Ustawienia, w innych – psychoterapia. Nie widzę powodu, dla których nie można korzystać z obu metod. Bowiem obie potrafią skutecznie pomóc.
***
A jeżeli jesteś zainteresowany psychoterapią, lub ustawieniami systemowymi
Zadzwoń: 501 732 110 🙂
Bądź napisz: info@martinwalczak.pl
(Warszawa, Pruszków, Podkowa Leśna)
***
Proszę, podziel się w komentarzu własnymi doświadczeniami i przemyśleniami w tej kwestii – , będę wdzięczny 🙂
Obrazek – internet (dziękuję)